Portal Informacyjny
Galeria Wideo
Informacje
Warto odwiedzić
Dni Gminy Brzeźnica na słowacką nutę |
W ramach realizacji transgranicznego projektu pn. „Pejzaże polsko słowackiej kultury w Brzeźnicy” obchodzono w dniach 19-20 czerwca 2010 r. święto Gminy Brzeźnica. Wydarzenie przejdzie do historii najnowszej, ponieważ w sobotę – 19 czerwca uroczyście otworzono nowo wybudowany amfiteatr, którego budowę sfinansowano ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 -2013 oraz budżetu państwa w 10%. Odsłonięcia pamiątkowej tablicy na amfiteatrze dokonali gospodarze partnerskich gmin: Bogusław Antos – wójt Gminy Brzeźnica i Emil Molko-starosta Gminy Divina. Wraz ze starostą w gminie gościła liczna grupa Słowaków. Amfiteatr będzie stałym miejscem, gdzie będzie promowana polska i słowacka kultura. Z czasem zasięg partnerstwa będzie rozszerzany.
Po otwarciu starosta z wójtem wręczali dyplomy i nagrody dla mieszkańców obu gmin, którzy wcześniej brali udział w sportowych rozgrywkach. Pierwsze nagodzono dyplomami, dzieci, które na początku czerwca brały udział w sportowych konkurencjach na słowacko-polskim Dniu Dziecka w Divinie. Następnie tryumfowali piłkarze, zawodnicy i drużyny Międzynarodowego meczu piłki nożnej, który rozegrano w sobotę 19 czerwca. Odbyły się trzy mecze, w których zwycięsko zaprezentował się Samorząd Gminy Brzeźnica. Całość futbolowych spotkań sędziował sędzia Grzegorz Młynek. W galerii można zobaczyć zdjęcia, a wyniki przedstawiają się następująco: Samorząd Gminy Brzeźnica - Samorząd Gminy Divina - 6:3 Samorząd Gminy Brzeźnica - LKS Hat-Trick Łączany 4:0 Samorząd Gminy Divina - LKS Hat-Trick Łączany 3:7
Dalej nadszedł czas na artystyczne prezentacje rodzimych artystów. Pierwszy sceniczny występ zainaugurowały dzieci z Przedszkola Samorządowego w Łączanach. Taneczne pląsy przedszkolaków w „Tańcu kwiatów” zachwyciły publiczność choreografią i dziecięcym urokiem. Z kolei przedstawienie o królewnie Śnieżce i krasnoludkach było zagrane wyśmienicie, a scenografia i stroje oddawały bajkowy klimat. Gromkie brawa od publiczności, to zarazem gratulacje dla dzieci, nauczycieli i rodziców. Pod wieczór ze sceny rozbrzmiał słowacki folklor. Na scenie zaprezentował się ludowy zespół z Diviny – „Divinčan” pod kierunkiem Milosa Papucika. Piosenki na słowacką nutę brzmiały biesiadnie i gromadziły wokół sceny coraz to więcej publiczności. W niedzielę Słowacy wzięli udział w Mszy św. w kościele św. Marcina w Marcyporębie. Serdecznie powitani przez księdza kanonika Jana Giądłę uświetnili słowackimi pieśniami niedzielne nabożeństwo. Ksiądz proboszcz podkreślił wspólne korzenie chrześcijańskiej Europy i to, że religia łączy i zbliża narody. Tuż po południu odbył się w sali CKiP w Brzeźnicy Międzynarodowy turniej tenisa stołowego. W partnerskiej rywalizacji lepsi okazali się Polacy, bo to do nich należały pierwsze trzy miejsca: I . miejsce - Sylwia Szafran; II. - Michał Antos; III. miejsce - Patryk Kołodziejczyk. Dodatkowo rozegrano też turniej pomiędzy Słowakami i tutaj w czołówce uplasowali się: I. miejsce - Emil Melis; II. miejsce – Anton Brehovsky; III miejsce – Marek Papucik. Nagrody, dyplomy i medale wręczano zawodnikom na scenie nowego amfiteatru.
Dalszą cześć dnia wypełniły prezentacje artystyczne. Tańce narodowe były tutaj ważnym punktem programu. Dzieci z Kółka tanecznego, prowadzonego przez Joannę Szewczyk w CKiP w Brzeźnicy wystąpiły w tańcu towarzyskim. Perfekcyjna taneczna prezentacja pozwala sadzić, że będziemy jeszcze mogli nieraz podziwiać małych tancerzy. Ponadto publiczność, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę mogła podziwiać słowackie tańce: cărdas, odzemok, valčik. W solowych występach można było posłuchać: Marceliny Szydłowskiej i Joanny Cygan z Łączan oraz rodzeństwa z Paszkówki: Alicji, Agnieszki i Krzysztofa Babskich. Publiczność z entuzjazmem przyjęła występ zespołu muzycznego z Gimnazjum w Brzeźnicy. Bardzo oryginalnie zabrzmiał w niedzielę koncert strażackiej orkiestry dętej z Sosnowic. Koloryt i rytm orkiestry wzbogaciła grupa taneczna mażoretek – uczennic z Sosnowic i Paszkówki, które prowadzi pani Krystyna Hardek. Polskie piosenki ludowe przypomniały pod wieczór panie z zespołu „Tańczące kumoszki”, działającego w ramach KGW w Paszkówce.
Dni Gminy Brzeźnica obfitowały jeszcze w inne wydarzenia towarzyszące. W sobotę odbył się turniej szachowy, dzieci niepełnosprawne bawiły się na pikniku oraz rozstawione było wesołe miasteczko. W niedzielę do Brzeźnicy zawitali rycerze, rozdawano okolicznościową monetę „Grosz Radwański”, a panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Brzeźnicy i z Paszkówki razem ze Stowarzyszeniem Dolina Karpia przygotowały stoiska, gdzie można było kosztować regionalne potrawy i podziwiać rękodzieło ludowe. W.J
|