Portal Informacyjny
Galeria Wideo
Informacje
Warto odwiedzić
Przyroda dopełnianiem tradycji |
Październik to miesiąc wyjątkowy na szlakach papieskich, bo przypada wtedy rocznica wyboru Ojca Świętego Jana Pawła II i obchodzony jest Dzień Papieski.
Nawiązując do tych ważnych dat zorganizowane zostało w gminie Brzeźnica - 25 października 2013 r. spotkanie z udziałem Słowaków z partnerskiej gminy Divina na Słowacji. Tak się składa, że biegnący przez gminę Brzeźnica Szlak Papieski „Nie lękajcie się!” ma wspólny fragment z oznaczoną w bieżącym roku Polsko – słowacką ścieżką przyrodniczą przez Pasmo Draboż. Słowacy wędrowali przez nasze lasy w piękny jesienny dzień. Miejscem integracji było wzniesienie Draboż, gdzie przyroda sprzyja refleksji. Polskich i słowackich pielgrzymów – turystów przywitał Bogusław Antos – Wójt Gminy Brzeźnica. Przy kaplicy pw. Bożego Miłosierdzia odbył się wspólny różaniec, który poprowadził ks. Henryk. Kapłan był tutaj gościnnie na wypoczynku w Oazie Życzliwości w Przytkowicach. Wśród grupy Słowaków przybył chór z kościoła pw. św. Andrzeja, który na zakończenie dał koncert. Słowackie pieśni niosły się pięknym echem na okolicę. Pieśń Czarna Madonno śpiewana po słowacku brzmiała wyjątkowo. Wzruszenie towarzyszyło zebranym także przy słowach Barki, której melodię zagrał na zakończenie organista Zbigniew Kowalczyk z kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Paszkówce. Odwołanie do tradycji podkreśliły panie w strojach regionalnych, które stanowiły delegacje z Kół Gospodyń Wiejskich z: Bęczyna, Brzeźnicy, Marcyporęby, Nowych Dworów, Paszkówki, Sosnowic, Wyźrału. Słowacy turyści zatrzymali się na odpoczynek w Domu Kultury w Wyźrale i w Bęczynie, gdzie mogli odpocząć i skosztować lokalnych produktów przygotowanych przez panie ze Stowarzyszenia Nowoczesna Gospodyni. W.J., A.K.
Wydarzenie w ramach projektu pt. „Wychodzimy do przyrody – dziedzictwo kulturalno-przyrodnicze źródłem transgranicznej integracji”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% oraz z budżetu państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. |